Jak správně vrtat – 4 tipy

Nezáleží na tom, zda se jedná o zásadní rekonstrukci, nebo si jen chcete pověsit polici. Jedním ze základních úkolů údržbáře je vrtání. A i když se jen montují nástěnné skříně nebo závěsné tyče, jste závislí na vrtačce a akumulátorovém šroubováku. Profesionální zacházení s těmito nástroji je proto velmi důležité. Koneckonců, stačí jeden neopatrný okamžik a pracovní úraz je nevyhnutelný.
vrtání do zdi

Aby bylo zajištěno, že se během vrtání a šroubování nic nestane, je důležité vždy pracovat soustředěně a předcházet chybám. Noste co nejpevnější pracovní oděv. Ženy by se také měly ujistit, že nad nástrojem jim nevisí žádné dlouhé vlasy, které by mohly být zachyceny. Největší rizikem jsou však trubky a kabely, které jsou za zdí a jsou tak skryté vašemu zraku. Pokud je zasáhnete, může dojít k poškození potrubí nebo životu nebezpečným elektrickým šokům
velký vrták


Aby se zabránilo přerušení napájecího kabelu nebo vodovodního potrubí, je výhodné provést lokalizaci předem. To funguje nejlépe s hledačem kabelů nebo detektorem kovů. Takže po několika vteřinách víte, kde díru udělat a kde ne.

Nezáleží na tom, zda pracujete s vrtačkou na dřevo nebo s kovovým vrtákem, vždy by měla být na prvním místě bezpečnost práce a správné zacházení nástrojem. Naše 4 tipy vám pomohou zvládnout renovaci nebo přeměnu a pracovat bezpečněji.

Tip 1: Vyznačte otvor

Poté, co jste prozkoumali stěnu, měli byste nyní na vhodném místě označit požadovanou díru tužkou. Pro hladší povrchy, jako jsou dlaždice, to může být trochu obtížnější. Může vám pomoci kus maskovací pásky. Stačí ji nalepit na místo a dát na ni značku. To také zabraňuje poškození kachliček před sklouznutím vrtáku..

Tip 2: Vyberte vrták a označte hloubku otvoru

Jakmile označíte otvor, je čas vybrat správný vrták. Není to jen síla, na čem záleží, ale také jaký materiál budete vlastně vrtat. Můžete si vybrat mezi kamennými, dřevěnými a kovovými.
Abyste se ujistili, že jste dosáhli požadované hloubky, měli byste nejprve změřit vybraný vrták a označit na něm příslušné místo. Tímto způsobem můžete již během procesu vrtání zkontrolovat, zda je díra dostatečně hluboká nebo ne.

Tip 3: Vrtejte v úhlu 90 stupňů

Nyní je čas vrtat! Za tímto účelem zaujměte stabilní polohu a opřete vrták o stěnu v úhlu 90 stupňů. To je jediný způsob, jak zajistit, že díra je skutečně vrtána přímo do zdi. Nyní vrtejte rovně a bez přílišného tlaku, dokud nedosáhnete požadované hloubky.

Tip 4: Vyčistěte a zkontrolujte otvor

Pokud je otvor dostatečně hluboký, vysajte jej vysavačem. To vám umožní odstranit veškerý zbývající prach z vrtání a malé oblázky a tím zaručí nejlepší uchopení hmoždinky a šroubu. Nyní vložte do zdi vhodnou hmoždinku a zkontrolujte, zda je vrt velký a hluboký. Pokud tomu tak není, opravte to opakovaným vrtáním.

Jak vidíte, není těžké zvládnout vrtačku a akumulátorový šroubovák. Pokud chcete vrtat správně a vyhnout se zbytečným chybám a nehodám, měli byste věnovat pozornost výše uvedeným tipům.