Můžete je milovat od dětství, kdy jste začínali s jednoduchými motivy, velkými tvary a malým množstvím kusů. Postupem času jste navyšovali počet dílků, tím se zmenšovala jejich velikost a obrázky se stávaly čím dál méně kontrastní. Samozřejmě jste mohli skládání puzzle propadnout až později, klidně v dospělosti, a vrhli se rovnou do tisícového balení. Ať už Vaše záliba ve spojování malých kousků do jednoho celku vznikla kdykoliv, určitě chcete mít obrázek kompletní v co nejkratší době. Následující rady by Vám k tomu měly pomoci.
1. Třídění dílků – podle tvaru, barvy a motivu. Vyselektujte okraje od vnitřních částí. Vnitřní dílky pak roztřiďte dle barev, např. všechny modré představující nebe od ostatních. To samé s motivy (květiny na jednu hromádku, dům na další atd.). Práci s tříděním si určitě dejte u stavebnic s více jak 1000 kusy.
2. Pořiďte si podložku. Jelikož stavba může trvat i několik týdnů, může Vám tak zabírat ku příkladu jídelní stůl, mimo jiné hrozí i ztráta dílků. Speciální podložka pod puzzle lze i s rozpracovaným obrázkem a volnými dílky složit, přičemž vše zůstane na místě, díky speciálnímu povrchu podložky.
3. Skládejte systematicky. První složte celý rám. Poté poskládejte nejlehčí části motivu a umístěte je, kam patří. Někdy se Vám podaří je napojit rovnou k okraji, jindy se právě na propojení s rámem můžete zaměřit a tím zdolat další část. Dále pokračujte s přechody mezi barvami. Poté se zaměřte na předměty, jež tvoří linii, např. zábradlí, ploty, koleje, dráty.
4. Složte nejtěžší části. Příkladem uveďme modré nebe bez mráčku zabírající půlku plochy výsledného obrazu. Zde pomůže rozložit dílky obdobného tvaru k sobě, všechny orientovat stejným směrem. Pak už jen zkoušet jeden za druhým dle právě požadovaného tvaru nebo velikosti výběžků.
5. Umístěte poslední dílek!
Výsledné dílo lze nechat zarámovat a vhodně jím zútulnit Váš interiér. Pokud si chcete užít opětovné skládání, můžete jej opět rozebrat do krabice. Nezapomeňte se ale předtím pokochat výsledkem Vaší usilovné práce!