Změkčovací filtr je naplněn speciální umělou pryskyřicí, která se chová jako iontoměnič. Pryskyřice se nazývá katex, odtud také pramení název těchto filtrů – katexové. Přes filtrační zařízení prochází tvrdá voda, která se zbavuje přebytečných iontů na principu jejich výměny. Sodík z náplně filtru se průchodem vody vytěsňuje vápníkem a hořčíkem, a tyto prvky jsou právě příčinou velmi tvrdé vody. Z filtračního bloku pak již uniká voda změkčená.
Iontová výměna je obousměrná
Náplň filtru po určité době sníží svou účinnost na minimum a tehdy nastává vhodná chvíle pro její regeneraci. Ta se provádí speciální regenerační solí v tabletách. Dochází k opačnému procesu iontové výměny, tehdy naopak ionty sodíku vytěsní hořčíkové a vápníkové ionty, které ulpěly na povrchu katexu. Výhodou tohoto zpětného regeneračního procesu je opětovné zařazení změkčovače vody do další činné fáze.
Náplně pro regeneraci katexového změkčovače vody se vyrábí buď v tabletách, nebo jde o krystalický sypký materiál. Na trhu se většinou objevují v baleních po 25 kg u obou typů náplní.
V zásadě platí jedno nepsané pravidlo dodržovat předepsaná doporučení výrobce, a ten přímo zakazuje pro účely regeneračního procesu používat běžnou kuchyňskou sůl jodizovanou, nebo fluorizovanou. Tento krok totiž způsobí nevratné poškození katexové náplně.
Změkčovače vody jsou známy již desítky let a dodnes v podstatě pracují na shodném principu výměny iontů. Zpětný proces obnovy kapacity vnitřní náplně z nich činí výrobky s dlouhou životností, pouze je třeba dodržovat pravidla stanovená výrobcem. Na trhu se objevují desítky různých značek zařízení i solných náplní, změkčování vody je výhodné nejen pro domácí bazény, ale i pro myčky nádobí, pračky, a domácí úpravny pitné vody.
Co se týče solné náplně, výrobci kvalitních tablet zaručují čistotu média více než 99,9 procent, materiál je zbaven kovů a tím pádem nezanáší katexové patrony. Tablety lze používat i v myčkách, zpravidla mívají rozměry průměr 2,5 cm a výšku 1,5 cm.